Mleko w Szkole 2014/2015

Znalezione obrazy dla zapytania mleko w szkole

Dzieci uczęszczające do szkoły spędzają przeciętnie 5 – 6 godzin poza domem, a doliczając do tego dojazdy, czas ten może wydłużyć się nawet do 8 – 10 godzin. Okazuje się, że znaczna liczba dzieci i młodzieży nie jada systematycznie posiłków w szkole. Ponadto część z nich wychodzi z domu bez śniadania.

Celem tej akcji jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

Ideą Programu Doskonałe Mleko w Szkole jest, aby co dzień każdy uczeń miał szanse na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Stało się to realne dzięki temu, że od września 2004 roku mleko spożywane w placówkach oświatowych dotowane jest przez Unię Europejską, a odpłatność za takie mleko stanowi tylko pokrycie minimalnych kosztów. Każde dziecko objęte Programem Doskonałe Mleko w Szkole ma możliwość codziennego wypicia w szkole 0,25 l mleka świeżego (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Mleko jest pite przez dzieci w grupie, na „dużych” przerwach często razem z nauczycielem.

Znalezione obrazy dla zapytania mleko w szkole

W roku szkolnym 2014/2015 w programie bierze udział cały Zespół Szkół w Domaniowie, łącznie 257 uczniów.

KOMUNIKAT

Przypominamy, że w roku szkolnym 2014/2015 za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego można skorzystać z unijnego programu Wspólnej Polityki Rolnej „Mleko w szkole”.

Najpopularniejszym sposobem uczestnictwa w programie wybieranym przez placówki jest korzystanie z usług dostawcy, który zapewnia dostawy mleka
i przetworów mlecznych bezpłatnie lub po obniżonych cenach oraz przejmuje obowiązki związane ze składaniem dokumentów w ARR. Lista dostawców zatwierdzonych przez ARR do udziału w programie „Mleko w szkole” jest dostępna na stronie internetowej
www.arr.gov.pl.

W Polsce program jest finansowany z trzech źródeł:

• ze środków unijnych, które obejmują dostarczanie mleka i jego przetworów do wszystkich rodzajów uprawnionych placówek oświatowych, tj. przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (z wyłączeniem szkół wyższych) w roku szkolnym (tj. w okresie wrzesień – czerwiec),

• ze środków krajowych (tzw. dopłata krajowa), która obejmują dostarczanie mleka i jego przetworów do szkół podstawowych w okresie październik – maj roku szkolnego przez 3 dni nauki szkolnej w tygodniu,

• ze środków Funduszu Promocji Mleka, które obejmują dostarczanie mleka i jego przetworów do przedszkoli i gimnazjów w roku szkolnym.

W ramach programu:

1. każde dziecko uczęszczające do szkoły podstawowej może otrzymać 0,25 l:

a) przez 3 dni w tygodniu mleko bez dodatków smakowych bezpłatnie lub mleko smakowe, jogurt, twaróg, twarożek, ser (w ekwiwalencie mleka) – po obniżonych cenach (dopłata krajowa i unijna);

b) w pozostałe dni nauki szkolnej mleko bez dodatków smakowych, mleko smakowe, jogurt czy twaróg, twarożek, ser (w ekwiwalencie mleka) – po obniżonych cenach (dopłata unijna);

1. każde dziecko uczęszczające do przedszkola lub gimnazjum może maksymalnie otrzymać w każdy dzień nauki 0,25 l: mleka bez dodatków smakowych, mleka smakowego lub jogurtu, twarogu, twarożku, sera (w ekwiwalencie mleka) – po obniżonych cenach (dopłata unijna i z FPM);

Szczegółowe informacje dotyczące programu można uzyskać w:

- Oddziale Terenowym ARR we Wrocławiu, tel. 71 3350-151,

- telefonicznym punkcie informacyjnym ARR 22 661-72-72,

- na stronie internetowej www.arr.gov.pl – zakładka „szklanka mleka”.

Sprawozdanie na koniec roku szkolnego – czerwiec 2015

W roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Domaniowie brał udział w programie „Mleko w szkole”. Program realizowany za pośrednictwem Agencji Rynku Rolnego oddział Wrocław z programu unijnego Wspólnej Polityki Rolnej oraz dopłata z środków Funduszu Promocji Mleka.

Uczestniczyło w nim łącznie 257 uczniów (Szkoła Podstawowa 169 osób, a Gimnazjum 88 osób). Program trwał od października 2014r. do maja 2015r. (8 miesięcy).

W Gimnazjum wydawano mleko uczniom 1 raz w tygodniu, a było to mleko czekoladowe, waniliowe i białe. Odpłatność za mleko smakowe w wysokości 0,80 gr. za kartonik, a białe 0,56 gr. za kartonik.

Natomiast w Szkole Podstawowej wydawano mleko uczniom 3 razy w tygodniu, w następujący sposób 2 razy mleko białe (bezpłatnie) i 1 raz mleko smakowe (wanilia lub czekolada odpłatne 0,22 gr. za kartonik).

Łącznie spożyto mleko przez uczniów biorących udział w programie w ilości: 15.619,00 szt.